Amancio Ortega Gaona – životopis zakladateľa značky Zara

Poznáte francúzske príslovie: „Cherchez la femme“ alebo „Za všetkým hľadaj ženu“? Druhému najbohatšiemu človeku na svete za tento rok – Amanciovi Ortegovi – určite veľa hovorí, pretože nebyť márnivosti jeho manželky, v slávnom rebríčku by možno nebol tak vysoko.

Amancio Ortega Gaona

Amancio Ortega Gaona sa narodil 28. marca 1936 v španielskom Leóne. Vyrastal v chudobnej rodine a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa raz mohol stať rozprávkovo bohatým mužom. Ortega sa zamestnal v obchode Gala, kde na začiatku robil poslíčka.

Už vtedy bol však veľmi všímavý a registroval, aký je proces od výroby tovaru po doručenie k spotrebiteľovi zdĺhavý a predražený. Postupne sa kariérne vypracoval na vedúceho obchodu a v hlave sa mu začali víriť myšlienky, ako by sa dal celý proces zjednodušiť. Tok myšlienok urýchlila jeho manželka, ktorá si sťažovala na nedostatok kvalitnej spodnej bielizne za dostupné ceny pre bežných ľudí. Manželia teda rozpárali kúpené negližé, aby sa podľa strihu pokúsili ušiť ich vlastné. Snaha nebola márna, pretože už v roku 1963 si otvorili obchodík GOA, kde predávali pyžamá a spodnú bielizeň za prijateľné ceny.

Amancio Ortega sa však s týmto úspechom neuspokojil a chcel módnemu svetu priniesť niečo, čo dovtedy nikto iný. Jeho prioritou bolo, aby človek nebol otrokom módnych kúskov, ktoré dlhé týždne visia v regáloch. Prial si, aby ľudia istým spôsobom diktovali štýl a obľúbili si tak jeho značku. Všetky skutočnosti premenil na reálnu víziu, ktorá mu neskôr priniesla veľké bohatstvo.

Zaujímavosti:

  • v roku 1975 vznikla značka ZARA.
  • Ortega našiel spôsob ako dostať novú kolekciu od návrhára do obchodu v priebehu troch týždňov, čo iným obchodníkom trvalo celé mesiace.
  • v jeho značke vládla demokracia v obliekaní, pretože neustále prichádzal na trh s novinkami v dostupnej cene a vysokej kvalite.

Amancio Ortega nevyužíval žiadnu formu reklamy. Spoliehal sa len na referencie známych a zákazníkov a ušetrené prostriedky investoval radšej do svojich ľudí, ktorých zamestnával. Taktiež osobne dohliadal na celý proces tvorby, výroby a distribučnú sieť. Prísnou kontrolou dokázal udržať ceny odevov na prijateľnej úrovni. Využil dieru na trhu, pretože zo skúsenosti vedel, že ľudia v Španielsku po vojne nedisponujú značnými finančnými prostriedkami, ale napriek tomu preferujú kvalitné materiály a radi by sa obliekali za priaznivé ceny.

Spoločnosť ZARA neustále prinášala nové vzory, originálne strihy a rôznorodé farby. Bola jednoducho slobodná, hravá, jedinečná, kvalitná a predovšetkým cenovo dostupná pre strednú vrstvu.

V roku 1985 sa ZARA zaradila pod spoločnosť INDITEX. Tento koncern neskôr zastrešil aj menšie značky: Pull & Bear, Massimo Dutti alebo Bershka. Sieť obchodov sa postupne rozrastala do ostatných štátov sveta ako napríklad Veľká Británia, USA, Taliansko či Japonsko. O pár rokov neskôr ponúkol Ortega akcie Inditexu na madridskú burzu čo z neho obratom urobilo jedného z najbohatších ľudí sveta. Hovorí sa, že keď sa túto informáciu dozvedel, namiesto oslavy si dal kávu vo svojej obľúbenej kaviarni a pobral sa do svojej firmy, aby sa naobedoval so svojimi zamestnancami v podnikovej jedálni.

Ortega je mužom zásad. Nikdy nenosí kravaty a každý deň sa oblieka do práce rovnako: modré sako, biela košeľa a šedé nohavice. Pre médiá zostáva istým spôsobom záhadou, pretože neposkytuje rozhovory, nezúčastňuje sa spoločenských akcií a nevyrába škandály. Vo svete biznisu, kde sa všetko neustále mení a vyvíja, nie je niekedy na škodu pridržiavať sa overených stereotypov. Aj tie môžu v konečnom dôsledku zaručiť luxusný život a úspešný obchod.

Páčil sa ti článok ?

 

ÁNO, chcem odoberať hodnotné novinky na e-mail

Napíš svoj názor do komentárov:

 

Amancio Ortega Gaona – životopis zakladateľa značky Zara
5 (100%) 1 vote

Zakladateľ webu Miliardar.sk a úspešný online podnikateľ. Zaujímam sa o podnikanie, psychológiu predaja, marketing, nové technológie... Pomáham obchodníkom a podnikateľom udržovať motiváciu a vzdelávať širokú verejnosť pomocou hodnotného obsahu. Kontakt: info@miliadar.sk