Bill Gates – životopis najbohatšieho miliardára

William Henry Gates III, známy pod menom Bill Gates, sa narodil 28. októbra 1955. Podľa časopisu Forbes je Gates najbohatším človekom sveta. Jeho majetok je odhadovaný na sumu okolo 79 miliárd USD.

bill-gates

Po skončení základnej školy Bill Gates nastúpil na exkluzívnu súkromnú strednú školu Lakeside School. Na tejto škole mal možnosť prvýkrát pracovať s počítačom a začal sa učiť programovať. Už ako 17-ročný získal Gates za svoj počítačový program na tvorbu školských rozvrhov 4 200 dolárov.

V roku 1973 nastúpil Bill Gates na Harvardskú univerzitu. Počas štúdia spolu s Allenom vytvoril originálny interpreter programovacieho jazyka Altair BASIC pre počítač Altair 8800 (prvý komerčne úspešný osobný počítač).

V roku 1975 založil s Allenom spoločnost Micro-Soft. V treťom ročníku sa Gates rozhodol školu opustiť a venovať sa naplno podnikaniu. Kľúčový prielom prišiel v období, keď sa spoločnosť IBM chystala na vstup na trh osobných počítačov so svojim IBM PC (uvedeným v roku 1981). Vtedy sa Gatesovi podarilo firme IBM predať licenciu na operačný systém, ktorý kúpil od miestneho výrobcu počítačov.

V roku 2000 sa Bill Gates vzdal funkcie generálneho riaditeľa v prospech svojho dlhoročného priateľa Steva Ballmera a sám prevzal novovytvorenú pozíciu „hlavného softwarového architekta“.

Gates sa postupne vzdáva svojich manažerských funkcíí a venuje sa charite, ktorú spolu so svojou ženou založil. Nadácia Billa a Melindy Gatesových rozdeľuje peniaze na univerzitné štipendiá pre zástupcov menšín, prevenciu AIDS, boj s chorobami, ktoré ohrozujú hlavne krajiny tretieho sveta a na ďalšie charitatívne účely. Gates daroval viac ako 100 miliónov dolárov na pomoc deťom postihnutým AIDS.

Páčil sa ti článok ?

 

ÁNO, chcem odoberať hodnotné novinky na e-mail

Napíš svoj názor do komentárov:

 

Bill Gates – životopis najbohatšieho miliardára
5 (100%) 2 votes

Zakladateľ webu Miliardar.sk a úspešný online podnikateľ. Zaujímam sa o podnikanie, psychológiu predaja, marketing, nové technológie... Pomáham obchodníkom a podnikateľom udržovať motiváciu a vzdelávať širokú verejnosť pomocou hodnotného obsahu. Kontakt: info@miliadar.sk