Jeff Bezos – životopis zakladateľa Amazonu

Jeff Bezos sa narodil 12. Januára 1964 v Albuquerque v Novom Mexiku. Mladý Bezos odmalička miloval počítače a všetky technické hračičky. Do svojej izby si vraj inštaloval alarm, aby mu do nej nechodili starší súrodenci. Keď nastupoval na Princetonskú univerzitu, chcel pôvodne študovať fyziku, ale láska k počítačom zvíťazila, a tak s vyznamenaním absolvoval obor počítačová veda a elektrické inžinierstvo.

Bezos Jeff AMAZON

Po škole sa vydal do New Yorku, kde začal pracovať vo svete veľkých financií. Vylepšoval počítačové programy Bankers Trust Company, spoločnosti, ktorá spravovala aktíva rádovo v stovkách miliárd dolárov. Vo firme urobil raketovú kariéru, už v dvadsiatich šiestich rokoch sa dostal na post viceprezidenta. Po krátkej anabáze vo firme D.E. Shaw, špecializujúcej sa na počítačové systémy, rozpoznal svoju šancu v internete.

Po dlhom zvažovaní, kedy napríklad porovnával katalógy firiem rozosielajúcich svoju ponuku poštou, zvolil knihy. Konkurencia neexistovala ani v klasických katalógoch, ani na webe. Ten navyše poskytoval prakticky neobmedzený priestor pre tisíce kníh. A tak sa zrodil fenomén Amazon.com, pomenovaný podľa latinskoamerickej rieky s veľkým počtom prítokov.

Rovnako ako iné ikony internetu, Larry Page a Sergej Brin, začal podnikať z garáže. Stránka sa verejnosti otvorila v polovici júna 1995 a už v septembri mala obrat dvadsať tisíc dolárov týždenne, čo zodpovedá zhruba tisícu kníh.

V centre Bezosovej koncepcie stál vždy zákazník. Pre neho boli vymyslené všetky možné inovácie, s ktorými Amazon prichádzal, od jednoduchej možnosti hodnotiť produkty, cez maily upozorňujúce na novinky po postupne rozširovanie ponuky o nový tovar, ako sú CD, DVD či hračky a hry.

Na burzu v roku 1997 však Amazon vstupoval ešte ako čisto internetové kníhkupectvo. Jeho súperi stále neverili, že by internetový obchod mohol zložiť na lopatky tradičné kníhkupecké domy. Čas im ale ukázal, že sa hlboko mýlili. Prestížny magazín Time Bezosa už v roku 1999 odmenil titulom Muž roka, aby ocenil jeho prínos ku stále populárnejšiemu obchodovaniu po internete. V rovnakom roku sa dostal do dvadsiatky najbohatších ľudí sveta podľa Forbesu. Len štyri roky od začiatku podnikania!

Expanzia Amazonu bola dychberúca. Bezos neustále pridával nové produkty – oblečenie, šperky, ale tiež nábytok. Z pôvodného on-line obchodu s knihami sa tak stal skôr hypermarket. Rýchle rozširovanie však malo za následok fakt, že Amazon nedosahoval dobré hospodárske výsledky a pohyboval sa v červených číslach. Tržná kapitalizácia firmy však bola obrovská, rovnako tak aj obrat.Prvé ziskové obdobie pre Amazon znamenal až koniec roka 2002, kedy firma konečne začala vytvárať zisk a od roku 2004 sa zisky Amazonu pohybujú v ráde stoviek miliónov dolárov.

Okrem Amazonu však Bezos v súčasnej dobe vedie aj iné projekty. Tým najvýraznejším je spoločnosť Blue Origin „low-costového“ dopravcu a letov skutočne pre každého.

Bezosov majetok je odhadovaný na sumu okolo 55 miliárd USD.

Páčil sa ti článok ?

 

ÁNO, chcem odoberať hodnotné novinky na e-mail

Napíš svoj názor do komentárov:

 

Jeff Bezos – životopis zakladateľa Amazonu
5 (100%) 1 vote

Zakladateľ webu Miliardar.sk a úspešný online podnikateľ. Zaujímam sa o podnikanie, psychológiu predaja, marketing, nové technológie... Pomáham obchodníkom a podnikateľom udržovať motiváciu a vzdelávať širokú verejnosť pomocou hodnotného obsahu. Kontakt: info@miliadar.sk