Larry Ellison – životopis zakladateľa Oracle

Len málo ľudí sa môže chváliť tým, že v jednej chvíli boli najbohatšími na celej planéte. Šéf Oraclu Larry Ellison môže. V roku 2000 nakrátko získal postavenie lídra v rebríčku svetových boháčov, ale to mu potom opäť vzal jeho večný rival Bill Gates so svojím Microsoftom.

Larry Ellison

Larry sa narodil 17. Augusta 1944 v New Yorku slobodnej matke Florence Spellmanovej. Tá však dala dieťa na vychovanie svojim príbuzným, Louisovi Ellisovi a Lillian Ellisovej. Tí sa stali adoptívnymi rodičmi malého Larryho, o čom sa dozvedel vo svojich dvanástich rokoch.

Na strednej škole nepatril Larry k nijak výnimočným študentom. Na vysokej škole toho potom veľa nedoštudoval. Po prvýkrát skončil po druhom roku po smrti tety Lillian, druhýkrát nevydržal ani semester. Odišiel do Kalifornie, aby začal pracovať ako programátor pre tamojšie softwarové spoločnosti. Mimo iné pracoval aj na databáze CIA, ktorá mala meno „Oracle“.

Po šiestich rokoch strávených programovaním sa rozhodol osamostatniť a založiť vlastnú firmu. Dal jej meno Software Development Laboratories a mala sa zaoberať vytváraním elektronických databáz. O pár rokov neskôr ju potom premenoval na Oracle.

Oracle prešiel rýchlym rozvojom a už v roku 1990 zamestnával štyritisíc ľudí a vybudoval výstavné sídlo v Silicon Valley. Firma vyrábala množstvo kvalitného softwaru, s ktorými sa ľudia mohli stretnúť v dennodennom živote – napríklad software pre kreditné karty či na bookovanie v hoteli.

V roku 2001 sa zachoval ako správny vlastenec. Po tom, čo došlo k teroristickým útokom na New York a Washington, ponúkol úradom Spojených štátov, že im zdarma vytvorí databázu pre účely bezpečnosti. Charita je Larryho silnou stránkou, založil napríklad Ellison Medical Foundation, ktorú štedro dotuje.

Ellison je nadšeným jachtárom, údajne vlastní tretiu najväčšiu jachtu na svete, ktorá sa volá „Rising Sun“ (Stúpajúce slnko). Jej dĺžka je 138 metrov a údajne stála neskutočných 200 miliónov dolárov. Vlastní tiež slušnú zbierku závodných áut, ktorej dominuje Porche Boxster, či McLaren. Skôr mal aj Ferrari, ale po prehliadnutí dopravnej značky upozorňujúcej na úsek so zníženou rýchlosťou z neho urobil len hromádku šrotu. Svoj divoký prístup k životu sám komentuje: „Život je príliš krátky. Nehodlám stráviť každú minútu z neho v „Oraclu“.

Predchádzajúcu vetu potvrdzuje tiež jeho láska k lietaniu. Chcel si z Ruska priviesť Mig-29, to mu však úrady zakázali. Zaobstaral si tak aspoň italskú stíhačku Marchetti. A vlastní aj prúdové lietadlo Gulfstream a dvojmetrovú Cessnu. Rád ich sám pilotuje

Páčil sa ti článok ?

 

ÁNO, chcem odoberať hodnotné novinky na e-mail

Napíš svoj názor do komentárov:

 

Odohnoť článok:

Zakladateľ webu Miliardar.sk a úspešný online podnikateľ. Zaujímam sa o podnikanie, psychológiu predaja, marketing, nové technológie... Pomáham obchodníkom a podnikateľom udržovať motiváciu a vzdelávať širokú verejnosť pomocou hodnotného obsahu. Kontakt: info@miliadar.sk