Mark Zuckerberg – životopis zakladateľa Facebooku

Poznajú ho s najväčšou pravdepodobnosťou všetci najmä však jeho modrý výtvor, ktorý vám za pár sekúnd prezradí, čo práve robia vaši priatelia, alebo ako sa v piatok večer na party bavila vaša kamarátka. Reč je samozrejme o sociálnej sieti Facebook. Niet preto divu, že internetový podnikateľ Mark Zuckerberg púta pozornosť verejnosti. Vo veku 26 rokov sa stal najmladším miliardárom v prestížnom rebríčku časopisu Forbes.

Mark Zuckerberg

Celým menom Mark Elliot Zuckerberg sa narodil 14. júla 1984 v americkom New Yorku. Otec Marka bol dentista a matka psychiatrička. Jeho profesionálna cesta nachádza svoje prvopočiatky niekde na základnej škole, kde vynikal v matematike a fyzike a kde sa už v tej dobe začal venovať programovaniu. Nebol však klasickým IT outsiderom, ktorý celý deň sedí doma pred obrazovkou a nemá žiadnych kamarátov. Práve naopak, Mark bol kapitánom školského šermiarskeho klubu a rovnako sa zaujímal o antickú poéziu, ktorú rád recitoval. Mnoho priateľov umelcov mu kreslilo vizuály, podľa ktorých potom programoval svoje prvé počítačové hry.

Na strednej škole už bol do programovania naozaj „blázon“. Spolu so spolužiakom vytvorili inteligentný MP3 prehrávač, ktorý vedel rozpoznať hudobný vkus užívateľa a o ktorý sa prejavil záujem dokonca Microsoft. Mark sa však rozhodol vo vývoji Synapse Media Player nepokračovať a radšej nastúpiť na prestížny Harvard.

Štúdiom na Harvarde sa postupne začína aj facebook-éra. Mark sa očividne popri štúdiu nudil, a tak programoval. Prvým jeho dielom bola aplikácia CourseMatch, ktorá umožňovala zapisovať sa do kurzov podľa toho, kto bude vaším spolužiakom. Ďalších 5 minút slávy si Mark užil s programom Facemash – aplikácia na hodnotenie fotiek študentov pričom mal človek vždy vybrať toho sympatickejšieho z dvojice. Aplikácia tak prebudila zvedavosť študentov a vďaka nej sa zrútili školské servery. Univerzita preto Facemasch zakázala a sľubovala študentom serióznu aplikáciu, vďaka ktorej si budú môcť vyhľadať kohokoľvek v sieti a vidieť jeho fotku, základné kontakty a prípadne i aktuálnu činnosť. Ostalo ale len pri sľuboch, čo Marka značne nakoplo. Pustil sa teda do boja sám…

V tejto dobe sa teda rodí vtedy ešte The Facebook. Jeho spoluzakladateľmi sú oficiálne Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin a Chris Hughes. O autorstvo myšlienky sa však prie viacero pôvodných študentov Harvardu, ktorí Marka aj niekoľkokrát (väčšinou neúspešne) žalovali, najznámejší je prípad bratov Winklevossových.

Rozbehnutý vlak našiel svoju východiskovú stanicu v Palo Alto, kde si pôvodný tím prenajal malý domček. Ten slúžil ako kancelária i obydlie. Facebook, údajne naprogramovaný samotným Markom za 2 týždne, sa pomaly rozširoval z materskej univerzity Harvard aj na ostatné americké univerzity a jeho úspech utvrdil Marka v rozhodnutí, že školu už viac nepotrebuje. Rast Facebooku bol ohromný a začali prichádzať tučné ponuky na jeho odkúpenie. Mark však úspešne odolával.

Facebook robí každým dňom pokroky – stal sa nástrojom marketérov, priniesol sociálne stretávanie sa v skupinách online, pripustil externý vývoj aplikácií, vďaka čomu sa sieť obohatila o mnohé nové prvky. Mnohé webové stránky dnes využívajú prihlásenie sa cez Facebook, takmer na každom webe nájdete tlačidlo Like. A je toho ešte oveľa viac…

Zuckerberg inšpiruje nielen mladých ľudí, ale aj filmových tvorcov. V kinách sme ešte nedávno mohli videť film pod názvom The social network, ktorý bol spracovaný práve na základe Markovho života. Sám Mark na verejnosti pôsobí ako bezstarostný chlap, ktorého Facebook profil sleduje takmer 5 miliónov fanúšikov.

Páčil sa ti článok ?

 

ÁNO, chcem odoberať hodnotné novinky na e-mail

Napíš svoj názor do komentárov:

 

Odohnoť článok:

Zakladateľ webu Miliardar.sk a úspešný online podnikateľ. Zaujímam sa o podnikanie, psychológiu predaja, marketing, nové technológie... Pomáham obchodníkom a podnikateľom udržovať motiváciu a vzdelávať širokú verejnosť pomocou hodnotného obsahu. Kontakt: info@miliadar.sk