Warren Buffett – životopis 3. najbohatšieho miliardára

Warren Edward Buffett sa narodil 30. augusta 1930 v Omahe, v americkom štáte Nebraska. Časopisom Time bol zaradený medzi sto najvplyvnejších mužov našej planéty. Warren Buffett je vizionár so snami, ktoré neváhal realizovať aj za cenu nadmerného úsilia.

warren buffett

Jeden z najbohatších a zároveň najskromnejších miliardárov

Často ignoruje predpovede Wall Streetu. Čaká na svoju príležitosť a pri investovaní sa riadi vlastnými zásadami. Množstvo z nich opísal vo svojej biografii Snehová guľa ktorá je príkladom úspešného života.

V Knihe sa venuje jeho hlavným zásadám, ktorými sa riadil takmer celý život:

  • „Snaž sa byť presný a dochvíľny vo všetkom, čo robíš“;
  • „Uspokoj sa so striedmym ziskom“;
  • „Neponáhľaj sa zbohatnúť a nezbohatni priveľmi“;
  • „Míňaj menej ako zarobíš“.

Spomína, že peniaze mu pomohli získať nezávislosť. Vďaka tomu mohol nakladať so svojím životom tak, ako chcel on sám. Celý život sa snažil pracovať sám na sebe a zdokonaľovať sa. Veľký dôraz kládol na to, aby mal viac informácií ako iní. Potom mu ich stačilo už len správne analyzovať a rozumne využiť. Študoval životopisy slávnych ľudí. Najčastejšie sa vracal k svojmu obľúbenému spisovateľovi Daleovi Carnegiemu.

„Víťazstvo je určené tým, ktorí sa odovzdávajú niečomu, čo ich presahuje“.

Jeho úspech spočíval v tom, že sa veľmi rýchlo učil. Nikdy sa nechcel tváriť, že dokonale ovláda ľubovoľnú tému len preto, že je odborníkom na podnikanie. Upozorňoval, že to, čo človek robí teraz, ovplyvňuje formu, v akej bude jeho telo a duša o desať či dvadsať rokov.

Spätne si uvedomuje, že najviac ho trápia veci, ktoré mohol urobiť a neurobil.

Podľa Buffetta je ideálny podnik ten, ktorý dosahuje veľmi vysokú návratnosť kapitálu a udržiava si túto veľkú časť svojho kapitálu práve na toto zhodnocovanie.

Väčšine investorom sa zdá, že jeho stratégia je už dávno zastaraná. On však trpezlivo vyčkáva. Vyhľadáva totiž podhodnotené akcie, ktoré sa zdajú byť takmer neperspektívne. Buffett si však spočíta ich rastový potenciál a možný zisk. Touto metódou zarobil, kým ostatní strácali. Podľa Warren Buffetta je diverzifikácia len ochranou hlupákov. 90% percent jeho akcií je rozložených iba v desiatich starostlivo vybraných spoločnostiach, ktoré jeho peniaze držia celé desaťročia. Na valné zhromaždenia jeho firiem pravidelne chodievajú tisícky ľudí.

Zaujímavosťou je, že Warren Buffett je absolútnym technofóbom. Práve preto neinvestoval do veľkej internetovej vlny v 90-tych rokoch. Treba však poznamenať, že to nepotreboval – zarábal totiž inde.

V súčasnej dobe hodnota jeho majetku dosahuje až neuveriteľných 65 miliárd USD a obsadil tak tretie miesto najbohatších ľudí na svete.

Napriek obrovskému bohatstvu  žije v obyčajnom  americkom dome. Nosí svetre a obleky si kupuje v konfekcii. Jedáva v obyčajnej reštaurácii v ulici, kde býva. Jeho aktivity pomohli množstvu ľudí zbohatnúť, no on sám si vypláca len smiešnu mzdu. Svojim deťom nechal len malú časť svojho majetku. Avšak dostatočnú nato, aby mohli robiť čokoľvek, ale nie nato, aby nemuseli robiť nič.

Páčil sa ti článok ?

 

ÁNO, chcem odoberať hodnotné novinky na e-mail

Napíš svoj názor do komentárov:

 

Odohnoť článok:

Zakladateľ webu Miliardar.sk a úspešný online podnikateľ. Zaujímam sa o podnikanie, psychológiu predaja, marketing, nové technológie... Pomáham obchodníkom a podnikateľom udržovať motiváciu a vzdelávať širokú verejnosť pomocou hodnotného obsahu. Kontakt: info@miliadar.sk