Čo by mali robiť mladí pre úspech?

Niektorí svoj život prežívajú, a iní zas na sebe pracujú celé dni. Sú ochotní niečo obetovať len z jedného dôvodu – aby naplnili svoje ideály a patrili raz medzi úspešných. Čoraz viac mladších ľudí sa odlišuje od svojho okolia hlavne preto, že sa vidia niekde inde ako väčšina.

Prečo je možno dnes pre niekoho náročné začať podnikať ? Pre hlbšie pochopenie sa najprv pozrime do histórie. Niekedy bolo podnikanie živobytím pre každého – za čias feudalizmu bol skoro každý roľník alebo pastier a zarábanie „na seba“ nebolo španielskou dedinou. Pri vstupe priemyselnej revolúcie a rozvoji manufaktúr sa začali ľudia zamestnávať a podnikateľov ubúdalo. A po príchode kapitalizmu už začali rozhodovať kontakty a kapitál. Čo však má robiť človek DNES, ak je mladý a chcel by byť úspešný ? Za krátku chvíľu sa dozviete najpodstatnejšie body, ktoré najviac rozhodujú o vašom vlastnom úspechu.

  1. Učte sa a čítajte.

„ Ak chcete vybudovať veľký podnik, vybudujte najprv seba.“ Tento známy výrok od Tomáša Baťu v sebe skrýva ohromné bohatstvo. Koľko ľudí si ani neuvedomuje, že s informáciami, ktoré k sebe dostávame zadarmo (napr. škola), toho veľa v skutočnom svete nenamútime. Najlepší spôsob ako sa vôbec nakopnúť k zmene zmýšľania je určite štúdium literatúry, ktorú práve VY považujete za najlepšiu pre vás. Niekto sa chce zlepšiť v komunikácii, nejaký obchodník zas vo svojom neverbálnom prejave, alebo študent biológie je ešte ochotný sa učiť zo starých múdrych kníh a prehlbovať si učivo. Príklady sú rôzne, základ je však začať. Nikto iný to za vás nespraví, a spoliehať sa na každodenné čerpanie z blogov je taktiež krátkodobá záležitosť. Vaše vedomosti vám už nikto iný nevezme, a to je na „obetovaní sa pre učenie“ to najlepšie.

  1. Šetrite a investujte.

V tomto ja vidím najväčší problém dnešných mladých ľudí. Je veľmi ťažké odložiť si určité peniaze bokom, keď všade naokolo vidíme perfektné reklamy, to isté aj na internete, to isté aj na našich kamarátoch … Áno, je konzumná doba a je to skvelý učiteľ k budovaniu návyku. Človeku, ktorý si aj napriek týmto chúťkam dokáže odkladať určitú sumu peňazí, sa po určitom čase otvoria obzory, kde môže svoje peniaze aj zhodnotiť. Berte to ako príležitosť, ako nasýtiť vašu materiálnu stránku života.

  1. Budujte si sieť kontaktov a kamarátov.

Určite nebudem klamať, ak skonštatujem že úspešní ľudia poznajú veľa ľudí, však? Jasné, je to tak. Filozofia služieb funguje už 2 tisícročia a stále je to najlepší recept na úspech pri budovaní siete. Jednoduchý princíp „daj zarobiť a zarobíš“ vám odporúčam aplikovať čím skôr, pretože je to silný nástroj a zároveň sa naňho zabúda. Príklad : využijete službu niekoho iného (milá kaderníčka, webový programátor, … ) a hneď ste na rade vy, kedy sa máte pochváliť na čom pracujete. Základ je začať, uvidíte ako vás po určitom čase začne vnímať okolie. Aj úspešní ľudia s obrovskými počtami ľudí v sieti začínali od prvého oslovenia, takže sa neobávajte a dávajte ľuďom vedieť, čo chcete dokázať.

  1. Experimentujte a naučte sa prehrávať.

Túto skutočnosť nás nenaučia nikde. V škole sme kvôli chybám zlý, aj napriek našej snahe a úsiliu. Prečo sa nás nepýtajú „čo si sa z toho naučil“ , ale po písomke hneď prichádza otázka „a akú známku si dostal“? Táto psychológia nie len na škole nás už v útlom veku paralyzuje sa vymykať priemeru. Pozrite sa však na úspešných ľudí : väčšina začínala s veľkými prehrami, chybami, so zraneniami, so zlým výzorom atď. Vonkajšie okolnosti však nezohrávajú veľkú úlohu, dajú sa rýchlo a dokonca často krát ľahko meniť. Základ je pracovať na našom vnútri, na našom nastavení byť otvorení príležitostiam, ktoré prichádzajú a vyťažiť z nich maximum. Výsledkom nemusia byť hneď peniaze, ako mladí ľudia by sme si mali najviac ceniť skúsenosti. Tie vám nikto nikdy nevezme a práve ony vás posilnia na vašej ceste k úspechu. Neobávajte sa experimentovať, skúšať, padať, prehrávať .. poučte, vezmite si to dobré a choďte ďalej. Keď sa pozriete o 5 rokov späť, možno práve tomuto bodu budete najviac ďakovať.

  1. Nebuďte toľko online, nepite toľko .. nestrácajte čas

Áno, sme mladí a máme dosť času. Dôležité je, komu/čomu svoj čas venujeme a na čo sa silno koncentrujeme. S koncentráciou je však problém, keď nám píše 6 kamarátov, pozývajú nás do mesta každý tretí deň „na kávu pokecať“ a strácame s nimi z dlhodobého hľadiska čas. Pozor, nehovorím že kamarátov máme vylúčiť, majú podstatnú úlohu v našom živote. Len vy sami si viete odpovedať na otázku Čomu venujem najviac času ? Zvyčajne by mala byť táto činnosť rozhodujúca v naplnení vašich cieľov, a kamaráti za vás asi váš úspech neodpracujú. Verím, že skutoční priatelia vám porozumejú a budú vám venovať viac priestoru pre vás, nie pre nich. Každodenné stretávanie nie je nutné, skôr by som vám odporúčal pracovať každý deň pre váš úspech.

Týchto 5 bodov som vysvetlil čo najjednoduchšie, aby ich aplikovanie bolo úplne jasné. Základ je na svojom cieli pracovať, nebojte sa zlyhať a znova sa postaviť, patrí to k ceste hore. Čas venujte skutočne veciam, ktoré prinášajú potrebný výsledok pre váš ďalší rast. Spoznávať sa môžete fakt s každým kdekoľvek, a odkladanie peňazí – to je veľká dávka disciplíny. Ak to všetko dáte dokopy, podstatne zvýšite pravdepodobnosť na vybudovanie si návykov, ktoré vás dovedú do vašich cieľov znova a znova. Ešte raz zopakujem : „vonkajšie okolnosti sa menia, jediné čo však ostáva, je hodnota vašej hlavy.“ A na tej sa skutočne oplatí pracovať.

Môj najobľúbenejší príbeh s pointou (podľa mňa je najlepšie vysvetľovanie cez príklady a príbehy, tie sú ľahko zapamätateľné a pochopiteľné) :

Postarší tesár sa rozhodol, že už opustí svoje zamestnanie. Šiel tak za šéfom a povedal mu, že už viac nechce pracovať v jeho firme, ktorá stavia domy, a chce si užívať so svojou manželkou a rodinou. Aj keď mu peniaze z roboty budú samozrejme chýbať, je pevne presvedčený o svojom odchode. Prežije to.

Jeho zamestnávateľa mrzelo, že mu odchádza skúsený konštruktér, a tak ho požiadal o poslednú láskavosť. Chcel po ňom, nech mu postaví posledný dom. Tesár súhlasil, ale na jeho práci bolo vidno, že už mu to je všetko jedno, že mu chýba ten správny prístup. Použil podradný a lacný materiál a celú robotu odflákol. Bol to naozaj smutný záver jeho úspešnej kariéry. Keď tesár dom dorobil, prišiel jeho nadriadený a dal mu od neho kľúče. „Toto je tvoj dom, je to môj dar pre teba“, povedal jeho šéf. Aký to šok a prekvapenie. Keby len mal šajnu, že ho robí pre seba, určite by ho takto neodflákol. Teraz musí v tomto dome žiť a starať sa oň.

Podobné je to často krát aj s nami. Naše životy si budujeme s nesprávnym prístupom, nevenujeme sa naplno veciam, na ktorých naozaj záleží. V dôležitých okamihoch nevydáme zo seba to najlepšie, čo môžeme. Potom sa s hrôzou pozeráme na situáciu, do ktorej sme sa dostali a žijeme v dome, ktorý sme si vytvorili. A potom si snáď uvedomíme, že sme všetko mohli urobiť inak.

Premýšľajte niekedy o sebe ako o starom tesárovi. Myslite na Váš dom, na Váš svet. Každým dňom priklincujete jeden klinec, jednu dosku alebo zbúrate jednu stenu. Budujte s rozumom. Máme obmedzený čas, a je len na nás, ako bude máš život vyzerať. Prijmite 100 percentnú zodpovednosť za Vaše činy. Aj keby ste mali prežiť už len jeden deň, postarajte sa, aby ste ho prežili naplno a s úctou. To, ako bude Váš život vyzerať zajtra, je dôsledkom prístupu a dnešných činov.

Páčil sa ti článok ?

 

ÁNO, chcem odoberať hodnotné novinky na e-mail

Napíš svoj názor do komentárov:

 

Čo by mali robiť mladí pre úspech?
5 (100%) 1 vote

Zakladateľ webu Miliardar.sk a úspešný online podnikateľ. Zaujímam sa o podnikanie, psychológiu predaja, marketing, nové technológie... Pomáham obchodníkom a podnikateľom udržovať motiváciu a vzdelávať širokú verejnosť pomocou hodnotného obsahu. Kontakt: info@miliadar.sk